Чи може кондиціонер зашкодити здоров'ю

  • 25 ноября 2020 21:35:14
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 883
  • 0

Комфортна температура повітря допомагає краще себе почувати та продуктивніше працювати. Тому встановлення приватних і промислових кондиціонерів стає все популярнішим — близько 10% енергоспоживання планети припадає на кондиціонувальну техніку. Але кондиціонери можуть бути не тільки комфортними та корисними — в деяких ситуаціях вони завдають здоров'ю серйозної шкоди.

Як кондиціонер впливає на здоров'я?

Кондиціонери створені, щоб охолоджувати надто гаряче повітря й захищати користувачів від перегріву та теплових ударів. Також доведено, що при наявності кондиціонера в спекотну погоду знижується ризик ускладнень серцево-судинних захворювань. Алергікам радять встановлювати кондиціонери, щоб захиститися від алергенів, що проникають до будинку з неочищеним вуличним повітрям. У цьому випадку техніка допомагає серйозно зменшити прояв неприємних симптомів.

Кондиціонери та повітря, яке вони видувають, в нормальних обставинах не шкодять здоров'ю. Системи кондиціонування повітря можуть бути небезпечні тільки в двох випадках:

  • якщо вони не чистяться та не обслуговуються регулярно;
  • якщо вони занадто сильно впливають на користувача.

Якщо кондиціонери довго не чистити та не міняти фільтри, в них можуть накопичуватися й розмножуватися хвороботворні бактерії, збудники інфекцій та алергени. Під час роботи кондиціонер створює багато вологого конденсату, який необхідно відводити. Якщо система погано справляється з цим, в ній швидко розмножуватимуться різноманітні бактерії та грибки. Накопичення вологи може статися через неправильний монтаж кондиціонера, дефекти в конструкції та неправильне обслуговування.

Якщо кондиціонер видуває занадто холодне повітря, він може сприяти поширенню вірусів застуди. Ці віруси найкраще зберігаються в умовах високої вологості та зниженої температури. Кондиціонер, що працює на охолодження, створює для них ідеальне середовище.

Якщо вплив холодного повітря триває занадто довго, через нього можна отримати:

  • головну біль;
  • швидку стомлюваність;
  • тривале тремтіння;
  • болю в м'язах і суглобах.

Крім того, низька температура повітря від кондиціонера викликає звуження кровоносних судин в шкірі — так організм захищається від втрати тепла. Це зменшує приплив крові до шкіри, в тому числі лейкоцитів, що захищають організм від вірусів. В цей час організм стає більш сприйнятливим до захворювань. Якщо кондиціонер поширює сухе повітря, слизова оболонка носа пересихає й теж стає більш вразливою до інфекцій.

Як зробити кондиціонер безпечним?

Перше, що потрібно зробити, щоб убезпечити себе від шкідливої дії кондиціонера — видалити з дому всі джерела цвілі й алергенів. Після цього потрібно встановити причину їхньої появи та усунути її.

Потрібно вивчити технічну документацію до кондиціонера й дізнатися, як часто йому потрібне чищення, заміна фільтрів та інше технічне обслуговування. Зазвичай це потрібно робити не рідше одного разу на кілька місяців. Якщо брошура не збереглася, опис кондиціонера можна знайти в інтернеті або запросити через електронну пошту у фірми-виробника або імпортера. Іноді таку інформацію можуть надати сертифіковані сервісні центри, які обслуговують техніку цієї марки.

Якщо неприємні відчуття в роті та в носі зберігаються, може знадобитися додаткове зволоження. Якщо зволожувач повітря встановити не можна, потрібного частіше пити воду, щоб не допустити пересихання слизових оболонок. Якщо не проходить втома, головні болі та болі в м'язах і суглобах, кондиціонер потрібно відключити. На ньому потрібно встановити комфортну температуру, яка не викликатиме таких наслідків. Важливо, щоб між вуличною та кімнатною температурою не було занадто великої різниці.

Навіть щоб швидко охолодитися, не треба сідати або лягати прямо під холодний повітряний струмінь кондиціонера. Тому його краще не встановлювати прямо над диваном, кріслом або іншими місцями, де планується відпочивати та проводити багато часу.

У магазинах, офісах, торгових центрах, ресторанах та інших громадських місцях часто працюють потужні промислові й напівпромислові кондиціонери. Вони обслуговують великі площі й часто випускають потужний струмінь холодного повітря з внутрішніх блоків. Зазвичай ці блоки кріпляться на стелі й знаходяться досить високо, але холодне повітря все одно може викликати озноб, слабкість і головний біль.

У ресторанах і точках швидкого харчування не можна сідати під працюючим кондиціонером і в місцях, де відчувається потік холодного повітря. При тривалому перебуванні в торгових центрах потрібно часто й потроху пити воду, щоб підтримувати вологість слизових оболонок. Якщо доводиться працювати в офісі з потужним кондиціонером, краще домовитися про переміщення свого робочого місця в захищену зону.

Користуватися кондиціонером чи ні?

Правильно налаштований і вчасно очищений кондиціонер — відмінне доповнення до домашньої системи клімат-контролю. Він особливо корисний в спеку, з його допомогою можна дихати очищеним, а не забрудненим вуличним повітрям. До включення опалення кондиціонер може гріти та підсушувати повітря в будинку, ще більше знижуючи ризик простудних та інфекційних захворювань. Головне — користуватися технікою правильно, дотримуючись розумних запобіжних заходів.

 

Нові надходження